
Forrás: http://maved.hu/
A Budakeszi Vadaspark Nonprofit Kft. több egyetemmel, civil szervezettel és alapítvánnyal ápol jó munkakapcsolatot, elsőként a MagyarMacskavédő Alapítványt (MAVED) mutatjuk be, akikkel sok közös van bennünk, mint például a macskák szeretete. A Budakeszi Vadaspark, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság és a Pilisi Parkerdő Zrt. 2021 márciusában együttműködési megállapodást kötött, és elindította a Vadmacska Fajmegőrzési Programot, amely a „tisztavérű” vadmacskák fennmaradását kívánja elősegíteni a főváros térségében. Ennek a projektnek egy fontos állomása a hazánkban élő számtalan gazdátlan, sokszor elvadult kóbor macskának a felkarolása, amiben a MAVED sietett a segítségünkre. Az alapítvánnyal már találkozhattatok 2023. május 20.-án megrendezett Vadmacska napon, de most ismerjétek meg a küldetésüket bővebben.
A MAVED – Magyar Macskavédő Alapítvány 2017-ben alakult, azzal a céllal, hogy kezelje a már drasztikussá vált kóbor macska helyzetet és csökkentse létszámukat. Jelmondatuk: „A megelőzés az igazi mentés” – elsődleges tevékenységük a prevenció, vagyis az ivartalanítás. A TNR Trap-Neuter-Return (magyarul BIV Befogás, Ivartalanítás, Visszahelyezés) módszerrel. Tevékenységük Pest vármegyéből indult, majd folyamatosan terjeszkedve, mára az ország több, mint 20 pontján alakított ki partnerséget állatorvosokkal és ivartalanítja a kóbor cicákat.
A 2022-es évben 1784 ivartalanítást végeztettek el; becsléseik alapján így közel 18 ezer macska nem született meg az utcára kóbor szaporulatként, akiknek többségére egyébként a biztos halál várna.
Az alapítvány nem rendelkezik menhellyel, helyette ideiglenes befogadó önkéntesekkel dolgoznak – igyekeznek az útjukba kerülő beteg, legyengült állatokon is segíteni, illetve a cicáknak befogadót vagy végleges otthont is találni. Ehhez létrehoztak egy weboldalt, ahol bárki, országszerte ingyen hirdethet örökbeadási céllal talált, kóbor és árva cicákat. Ez a www.cicaorokbefogadas.hu.
A befogás-ivartalanítás-visszahelyezés –TNR/BIV- bizonyítottan a leghumánusabb és leghatékonyabb módszer a szabadon kóborló macskák szaporodásának kontrollálására. Hogyan zajlik a folyamat?
- BEFOGÁS

Forrás: http://maved.hu/
A befogás történhet szállító boxokkal – kezes cicák esetén, illetve élvefogó csapdával – elvadultan élő egyedek esetén. Azonban mindig javasolt a kézsérülések elkerülése érdekébenaz élvefogó csapda használata, hiszen nem mindig lehet tudni hogyan reagál a boxba helyezésre egy kóbor cica.
A csapdázás megfelelő előkészületeket követel – először is a helyi lakóközösség, etetők tájékoztatása a BIV módszerről, valamint egy nap koplalás a cicáknak. Ez azért fontos, mert a csapdák láttán gyanakvóak lesznek, éhesen azonban nagyobb eséllyel bemennek a csali étekre – ehhez tonhal konzervet érdemes használni.
Befogás közben érdemes eltávolodni épphogy látótávolságra a csapda közvetlen közeléből. Miután a cica bement és lecsapódott a csapóajtó, ijedt és ingerült lesz – ezért nagyon fontos, hogy rögtön le legyen takarva az egész csapda egy pokróccal, így megnyugszik. Ha több csapda van kint, akkor azt amelyikbe már bement az állat, rögtön emeljük ki.
- IVARTALANÍTÁS
A befogott állatokat állatorvoshoz szállítják, aki elvégzi az ivartalanítási beavatkozást, illetve a BIV program keretében elvégzi a külső parazitamentesítést is. A műtét során felszívódó varratot használ az orvos, így nincs szükség varratszedésre, mely a nem szelíd cicáknál problémás volna.
Az így ivartalanított és visszaengedett macskákat az állatorvos egy nemzetközileg ismert jellel látja el; egyik fülük felső sarkából 1-2 mm-t lecsippent, még altatásban. A seb nem okoz vérzést (kauterizálják) és gyorsan gyógyul. Ezzel az egyértelmű,
külső jelzéssel könnyen felismerhetőek az ivartalan egyedek, így megelőzhető az ismételt befogásuk.
- VISSZAHELYEZÉS
Kandúr macskák akár már a műtét napjának estéjén visszahelyezhetőek, lényeg, hogy teljesen éberek legyenek és elmúljon az altató hatása.

Forrás: http://maved.hu/
A nőstényeket a sebvédelem érdekében legalább 3 éjszakát lábadoztatni kell.
A műtét utáni lábadozást zárt, védett helyen töltik – ez idő alatt az önkéntesek monitorozzák állapotukat. Lábadoztatáshoz legideálisabbak a nagyobb méretű nyúlketrecek – ezekbe kényelmesen elfér egy alomtálca, a hordozóbox nyitott ajtóval (ide visszavonulhat a cica és megkönnyíti a visszahelyezést), valamint a vizes és eledeles tál. Sajnos van olyan elvadult kóbor cica, akinek a bezártság és az ember közelsége akkora stresszt okoz, hogy a lábadozóketrecben nem eszik-iszik és nem wc-zik. Ez esetben egy éjszaka után vissza kell engedni, mert a műtét utáni sebkockázat kisebb, mint a nem evés-ürítés okozta élettani veszély.
A lábadozás után ugyanarra a területre kerülnek, ahol befogták őket és a továbbiakban önkéntesek, illetve civil állatbarátok gondozzák, etetik őket.
Fontos megérteni, hogy nem minden kóbor cica gazdásítható! A kóbor macskák közel 70%-a nem, vagy csak nagyon nehezen szocializálható, mivel rejtőzködve, elvadultan élnek és sosem érintkeztek emberrel. Az ő számukra már a pár nap zárt térben lábadozás is rendkívüli trauma, ezért nem gazdásíthatók “lakáscicának”.
Amennyiben a lábadozás során úgy látják, hogy a macska szelíd, emberhez szokott, akkor ideiglenes befogadó önkénteshez kerül és otthont keresnek neki – az alapítvány által üzemeltetett www.cicaorokbefogadas.hu weboldal segítségével. Oldaluknak köszönhetően évente országosan több mint 1.000 macska talál gazdára.
Adószám 18901827-1-13
www.facebook.com/mavedalapitvany
www.instagram.hu/maved_alapitvany
info@maved.hu