Hatalmas mérföldkő a Vadmacska Fajmegörző Projektünkben – Szaffi, a vadmacska története, 4. rész

Szaffi repatriáló ketrecét úgy terveztük, hogy biztonságosan tudjuk etetni, takarítani (akár közvetlen kontakt nélkül – kívülről is etethető, itatható legyen a visszavadításra váró vadmacska). A ketrec zsilippel rendelkezik, ahol az állatot ellátó gondozó tud közlekedni, de található rajta egy kis ajtó is, ahol Szaffi majd elhagyja a biztonságot nyújtó ketrecet. Az egész ketrec lapra szerelhető így mobil és könnyen másik helyre szállítható, oldala részben fedett, így az élő állattal történő etetés során több esélye van a vadmacskának gyakorolni, anélkül, hogy azonnal megszökne előle a zsákmány. A ketrecben eltöltött több hét alatt Szaffi megismerhette a környező erdő hangjait, szagait, állatait és mikor elérkezett az idő, kinyitottuk a kis ajtót számára. Így a vadmacska nőstény dönthette el, hogy mikor hagyja el a ketrecet, vagy esetleg mikor tér vissza egy kis élelemért.

A repatriáló ketrec megépülte után, Szaffi beköltözött ideiglenes otthonába. Innen már tényleg csak egy karnyújtás választotta el, a szabad élethez. Egy pár hetet azonban még ebben a most már sokkal nagyobb kifutóban is el kellett, hogy töltsön, míg hozzászokik az elengedés helyének hangjaihoz, illataihoz és az ott kószáló vadakhoz.
Elengedése előtt a megfelelő kondíció elérése a túlélés záloga lehet, ugyanis egy egészsége, életerős, de csökkent testzsír és izom aránnyal rendelkező egyed túlélési esélyei jelentősen csökkennek. Fontos, hogy az állat állóképessége, ereje megfelelő legyen, hogy sikeresen tudjon vadászni, ezeket fejleszthetjük nagyobb kifutóban való tartással, környezetgazdagítással vagy mozgatással. A fizikai kondíció mellett figyelmet kell fordítani az egyed mentális egészségére is, amihez ismerni kell egy egészséges állat általános viselkedését, testi kondicióját. Így elkerülhetjük azon egyedek visszaengedését, melyek nagy valószínűséggel nem maradnának életben tartósan a természetben. Nem szabad elfelejteni, hogy a természet egy igen nagy kihívásokat tartalmazó közeg. Ember által nevelt vadmacska kölyöknek a vad társaihoz hasonló viselkedéssel és fittséggel kell rendelkeznie, hogy sikeres életet élhessen a természetben.
Ezért törekedni kell arra, hogy a hiányzó viselkedésformákat minél jobban elsajátítsa a túlélési esély növelése érdekében.
Szerencsére állatorvos szakemberek vizsgálata alapján is Szaffi egy egészséges, életerős, jó kondícióban lévő nőstény vadmacska, aki ezek és viselkedése és vadászati sikerességei alapján készen áll a szabad életre.
A ketrecben eltöltött több hét alatt Szaffi megismerhette a környező erdő hangjait, szagait, állatait és mikor elérkezett az idő, kinyitottuk a kis ajtót számára. Így a vadmacska nőstény dönthette el, hogy mikor hagyja el a ketrecet, vagy esetleg mikor tér vissza egy kis élelemért.
Szaffi már teljes mértékben készen áll a szabadon engedésre, már csak 2 lépés maradt hátra:
1. Megkapja a GPS jeladóját
2. Kinyissuk a szabadság kapuját számára
Természetesen a GPS nyakörv felhelyezése nem volt egyszerű folyamat, hiszen a vadmacska hölgy volt már annyira vad, hogy a saját testi épségünk érdekében, kézzel megfogni nem volt lehetséges. Ezért enyhén bódításra került, majd alvó állapotban a nyakörv rákerült. Ezzel együtt az állatorvosaink megvizsgálták utoljára, hogy egészséges e és szabadon engedhető állapotban van, majd gyors ébresztés után, visszakerült a kifutójába.
A nyakörv maximum 1 évig lesz a nyakán, semmiben sem zavarja. Ezek a nyakörvek kifejezetten hasonló méretű emlősök számára lettek kifejlesztve, hogy segítse a kutatók munkáját, de egyben ne gátolja az állatot a mindennapjaiban. A nyakörv élettartama 1 év, ami után au

tomatikusan leold az állat nyakáról. Az automatikus leoldás akkor is bekapcsol, ha esetleg beakadna valahová, így nem kerül az állat veszélybe.
A nyakörv Szaffi elengedését követően 6 óránkét küld nekünk jelet a vadmacska hollétéről. A két 6 órás pont közötti legrövidebb távot fogja a nyakörv jele összekötni nekünk, így természetesen minden egyes megtett méterét nem tudjuk követni, de nagyon közeli képet kapunk arról, hogy mely területeket járja be, hol tartózkodik, mikor mozog és nagyjából mekkora távokat tesz meg.
A nyakörv segítségével képet kaphatunk arról, hogy mennyire fog sikeresen túlélni a természetben azután, hogy ember nevelte fel kicsi korától kezdve és a visszajelzések alapján kapott információkból tudunk mi is építkezni belőle a továbbiakban.
A nyakörv napelemmel működik és csak akkor küld jelet, ha olyan zónába ér, ahol van internet kapcsolat, de azok az adatok se vesznek el, amiket akkor gyűjt, amikor kapcsolat nélküli helyen jár. Amint térerős zónába ér, minden addigi jelet megkapunk, így semmi sem veszik el.
Szaffi még pár napot eltölt a kifutóban a nyakörvvel, hogy megbizonyodhassunk, hogy semmiben sem zavarja őt, majd ezt követően kinyitjuk neki a kifutó ajtaját.
Share on facebook
Share on email