Sose hallott történetet mesélünk el Nektek. Most hallhattok először a kis vadmacskáról, aki tavaly (2023) május 5-én került a gondozásunkba.
A nőstény macska kölyök, megközelítőleg 5-6 hetes körül lehetett ekkor. A kölyköt egy farakás között találták Rétság-Pusztaszántóton magányosan, melyet megtalálója hazavitt, hogy gondját viselje. Azonban a kis macska a megszokottnál vadabb, kezelhetetlenebb volt, fújt, morgott, a tejet nem fogadta el, karmolt, támadott. E miatt a megtalálójában felmerült, hogy lehet nem is házi macskát mentett meg, hanem egy vadmacska kölyköt.
Az úr korábban értesült róla, hogy a Budakeszi Vadaspark, Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság és a Pilisi Parkerdő Zrt. együttműködésének keretein belül Vadmacska fajmegőrzési programot működtet. Ezért telefonon felvette a kapcsolatot Burányi Virággal, aki nálunk a Vadmacska Projekt fő koordinátora, majd egyeztettek az állat sorsáról.
Ezt követően az elárvult egyed átadásra került a részünkre, hogy megfelelő szakmai tudással és tárgyi feltételekkel rendelkező állatgondozói gárda szakmai felügyelete alá kerüljön és megkapja a szükséges gondoskodást.
Így került a gondozásunkba Szaffi, a (akkor még kérdőjeles) vadmacska kölyök.
Miután a kölyök macska hozzánk került, az ellátó állatorvosunk, Dr. Sós Endre a kontroll állatorvosi vizsgálat során, genetikai vizsgálathoz szükséges vért is vett az egyedtől, hogy kiderüljön hibrid vagy tiszta vérű vadmacska-e a nevelt cicus.
Ezekkel együtt megkezdődött a külső és belső élősködőinek irtása, megkapta a szükséges oltásokat és chipet is kapott. Mint a képeken is látható, nem volt egyszerű az orvosi vizsgálata, elképesztő erő lapul egy 5 hetes kölyök vadmacskában. Több ember kellett ahhoz, hogy lefogja és kezelni lehessen.
A vérvételt követően nagyjából 1-2 héten belül, pedig megérkezett az eredmény, mely rámutatott, hogy egy tisztavérű vadmacskáról van szó.
Mivel kiderült most már biztosra, hogy egy fokozottan védett fajról van szó, rögtön el kellett kezdenünk tervezni (a felnevelése és gondozása mellett), hogy mi lesz majd a sorsa, amikor felnő. Ez természetesen attól is függött, hogy mennyire szelídül meg a nevelés során, vagy mennyire marad szabadon engedhető állapotban.
A nevelése természetesen úgy zajlott, hogy a lehető legkevesebbet találkozzon emberrel, hogy amennyiben lehetőség nyílik rá, visszaadhassuk a szabadságát.
Miután kiderült, hogy Szaffi tisztavérű vadmacska, fokozott figyelmet fordítottunk arra, hogy nagyon minimális kontaktba kerüljön csak az emberekkel. Csakis etetés és vízcsere alkalmával, illetve kifutója takarítása során látta pár perc erejéig a nevelőjét.
De mit kapott enni, egy 5 hetes vadmacska kölyök? Mivel nagyon vad volt, ezért tejet cumiból lehetetlen volt adni neki, ráadásul ez megkövetelte volna a nagyobb emberi közelséget is. Ezért a különleges tejpótló tápszer mellé, melyet tálban kapott, fokozatosan be lett vezetve a nyers hús is. Többek között darált marhahúst és egeret (elpusztulva) kapott az elején.
Szaffi sorsáról hamarosan jelentkezünk további infókkal.